SKIALPINIZMUS PÍŠE NA ORAVE SVOJU DESAŤROČNÚ HISTÓRIU

SKIALPINISTICKÉ PRETEKY BOLI PRVÝ KRÁT NA SLOVENSKU PRED 40 ROKMI. O TOM, ŽE AJ NA ORAVE SA PÍŠE HISTÓRIA SKIALPINIZMU, KDE SA SCHÁDZAJÚ ŠPORTOVÉ LEGENDY, SVEDČÍ NAJVÄČŠÍ PRETEK V STREDNEJ EURÓPE – BOKAMI ZÁPADNÝCH TATIER.

PRETEK ZAKNIHOVALI SVOJ DESIATY ROČNÍK A OPÄŤ PRILÁKAL SKIALPINISTICKÚ ELITU. NA ŠTART SA POSTAVILO 212 PRETEKÁROV. NEVYSPYTATEĽNÉ POČASIE, STRMÉ VÝSTUPOVÉ TRASY A ZJAZDY AKO AJ TRI DNI NEZABUDNUTEĽNÉHO ADRENALÍNU A LYŽOVANIA PREVERILI ICH FYZICKÉ A PSYCHICKÉ SCHOPNOSTI. ORGANIZÁTORI PRIPRAVILI NÁROČNEJŠIE TRASY, KTORÉ MALI TAKMER 60 KILOMETROV. KU 6400 VÝŠKOVÝM METROM PRIBUDLO ZA TRI DNI EŠTE 400 METROV.

PRETEKÁRI ZAČALI NA LIPTOVE V BOBROVECKEJ DOLINE A SKONČILI NAD LANOVKOU V LYŽIARSKOM STREDISKU ROHÁČE-SPÁLENÁ. NA DRUHÝ DEŇ PREKONALI SALATÍN A BANÍKOV. NEDEĽA PATRILA VÝSTUPOM CEZ ZELENÚ DOLINU, BANÍKOVSKÚ IHLU A POPOD TRI KOPY. CELKOVÉ VYHODNOTENIE PODUJATIA BOLO PRIPRAVENÉ V ŽIARSKEJ DOLINE, KDE SA ZIŠLO AJ VEĽA FANÚŠIKOV.

KONKURENCIA BOLA NABITÁ, O ČOM SVEDČÍ NAJMÄ VÝSLEDKOVÁ LISTINA. NAJTESNEJŠIE VÝSLEDKY BOLI V MUŽSKEJ KATEGÓRII DO 40 ROKOV. PRVENSTVO A JEDNOZNAČNÉ VÍŤAZSTVO SI ODNIESLA SLOVENSKÁ DVOJICA JAKUB ŠIARNIK A MATÚŠ DANKO S ČASOM 7 HODÍN 8 MINÚT. O PRIBLIŽNE SEDEM MINÚT NESKÔR ZA NIMI DORAZILI MATÚŠ VNENČÁK A PASCAL EGLI. V KATEGÓRII NAD 40 ROKOV ZVÍŤAZILI OPÄŤ SLOVÁCI. MILAN PISARČÍK A MADAJ MILAN SI TAK ODNIESLI CENNÉ ZLATO. FAVORITKAMI V ŽENSKEJ KATEGÓRII BOL MEDZINÁRODNÝ TÍM V ZLOŽENÍ – ĽUBICA ĎAĎOVÁ A IWONA JANUSZYK. DO CIEĽA DORAZILI S VÍŤAZNÝM ČASOM 9 HODÍN A 22 MINÚT. O HODINU NESKÔR BOLI V CIELI BARBORA VOLAJOVÁ A MICHAELA DANKOVÁ. TIE OBSADILI STRIEBORNÚ PRIEČKU.