AKO OBYVATELIA ŽILINSKÉHO KRAJA NAKUPUJÚ NA INTERNETE

Internetové obchody patria k najrýchlejšie sa rozvíjajúcim sektorom hospodárstva. Celosvetový obrat e-commerce v roku 2017 stúpol oproti minulému roku až o 24,8%. Až 59% ľudí zo Slovenska nakupuje na internete.

Ako vyzerajú nákupy cez internet v Žilinskom kraji? Ako nakupujú obyvatelia Žilinského kraja narozdiel od zbytku Slovenska?

Výskumníci preskúmali až niekoľko miliónov transakcií, ktoré vykonali užívatelia v roku 2017, aby sa dozvedeli, koľko míňajú užívatelia jednotlivých typov zariadení, v ktorých mesiacoch nakupujú najčastejšie, v ktorých mesiacoch najviac míňajú, a taktiež v ktorých dňoch v týždni alebo dokonca v ktorých častiach dňa je nákupná aktivita najväčšia. Tento prieskum Vám taktiež odhalí, ktoré miesto zaujal Žilinský kraj v slovenskom rebríčku nákupov na internete.

Štatistiky Žilinského kraja

Užívatelia internetu zo Žilinského kraja dávajú prednosť počítaču alebo notebooku pred mobilným telefónom – 56,08% zo všetkých transakcií bolo vykonaných cez počítač. Cez mobilný telefón prebehlo 37,94% transakcií, kým cez tablet prebehlo – neprekvapujúco – iba takmer 6%.

Pokiaľ ide o priemerné výdavky, používatelia tabletov míňajú najmenej – v priemere takmer 49€ – kým užívatelia mobilných telefónov míňajú viac ako 67€. Víťazom v tomto kole sa stávajú používatelia počítačov, ktorí minú v priemere niečo cez 69€. Musíme spomenúť aj rozdiel medzi užívateľmi systému Android a iOS – používatelia systému Android minú v priemere 64€, kým používatelia systému iOS minú takmer 71€.

V ktoré dni v týždni obyvatelia Žilinského kraja nakupujú najviac? Užívatelia počítačov v piatok a užívatelia mobilných telefónov v nedeľu.

V záujme dôkladnosti výskumníci tiež rozdelili deň na 24 hodín, aby zistili, ktorá časť dňa je pri online nakupovaní najpopulárnejšia . V noci (od polnoci do 6:00) vykonajú obyvatelia Žilinského kraja iba 3% z celkových nákupov. Ráno (od 6:00 do 12:00) toto percento narastá až na 21,67% a počas dňa (od 12:00 do 18:00) narastie na viac ako 34%. Najviac nákupov zaznamenali večer (od 18:00 do polnoci), kde percento stúplo takmer až na 41%. Nákupná špička pri používateľoch počítačov je o 20:00 a pri používateľoch mobilov o 21:00.

Obyvatelia Žilinského kraja najviac nakupujú módu a elektroniku. Najobľúbenejšou kategóriou je móda, ako pre používateľov počítačov, tak aj pre používateľov mobilných telefónov.

Žilinský kraj a zvyšok Slovenska

Priemerná hodnota jedného nákupu obyvateľov Žilinského kraja (61,89€) pri online nákupoch je omnoho väčšia ako priemerná hodnota jedného nákupu na Slovensku (57,36€). Aj používatelia počítačov (69,37€), mobilov (67,40€) a tabletov (48,89€), minú v priemere za jeden nákup viac ako je priemer Slovenska (počítače – 64,49€, mobily – 62,95€, tablet – 44,64€). Obyvatelia Žilinského kraja, či už tí ktorí používajú systém Android (63,82€) alebo tí ktorí používajú systém iOS (70,97€) taktiež porazili priemer Slovenska (Android – 59,13€, iOS – 66,77€) v priemernej hodnote za jeden nákup.

Poďme sa pozrieť na celkové výsledky. Žilinský kraj sa umiestnil na najlepšom 1. mieste, pokiaľ ide o priemernú hodnotu jedného nákupu, ale rozdiel medzi Žilinským krajom a druhým Prešovským krajom je iba 88 centov. Posledný skončil Trnavský kraj, kde ľudia v priemere za jeden nákup minú až o 8,44€ menej.

Zdroj: https://www.picodi.com/

 

 

O autorovi

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.