FURMANSKÉ DNI SA NIESLI V DUCHU ODDANOSTI A REŠPEKTU KONÍ

ŤAŽNÉ KONE BOLI VYŠĽACHTENÉ ŠPECIÁLNE PRE ŤAŽKÚ PRÁCU V LESOCH. ĽUDÍ FASCINUJÚ PRE SVOJU VRODENÚ POSLUŠNOSŤ, SILU A VZHĽAD. ICH OSUDOM JE NEBEZPEČNÁ A NAMÁHAVÁ PRÁCA, KDE ZÁLEŽÍ NAJMÄ NA VZŤAHU FURMANA S KOŇOM. PRÁVE TEN BOL DÔLEŽITÝ AJ NA FURMANSKÝCH PRETEKOCH V NOVOTI. SKÚSENÍ MAJSTRI POHONIČI SI SVOJE SILY MERALI NA ORAVE UŽ PÄTNÁSTY KRÁT.

SVALNATÉ TELÁ POKRYTÉ POTOM Z ŤAŽKEJ NÁMAHY, HUSTÉ HRIVY, PEVNÉ KONČATINY ZABÁRAJÚCE SA DO SNEHU, UKAZOVALI SILU KONÍ V PLNEJ KRÁSE. Z OČÍ IM SRŠALA ODDANOSŤ A ZÁROVEŇ REŠPEKT. NOVOTSKÉ FURMANSKÉ DNI BOLI NIELEN PREHLIADKOU KONÍ, ALE AJ ĽUDSKEJ NAMÁHAVEJ PRÁCE FURMANOV V LESE. AŽ 24 KONÍ A ICH POHONIČOV PREDVIEDLO TISÍCKAM DIVÁKOV, ŽE SVOJU PRÁCU ZVLÁDAJÚ S POMPOU A ELEGANCIOU. FURMANSKÉ REMESLO PREDVIEDLI OPÄŤ V TROCH DISCIPLÍNACH.

ZAHANBIŤ SA NEDAL ANI NAJSTARŠÍ ÚČASTNÍK 75-ROČNÝ JÁN ŠIMURDA Z ORAVSKÉHO VESELÉHO.

OBĽÚBENÉ PODUJATIE JE PODĽA ORGANIZÁTOROV VÝSLEDKOM DOBREJ SPOLUPRÁCE. LESY SR, OBEC NOVOŤ A AGROVEX NOVOŤ UŽ TRADIČNE PRIBLIŽUJÚ SÚČASNEJ GENERÁCII ČASY, KEĎ BOLI ŤAŽNÉ KONE BEŽNOU SÚČASŤOU GAZDOVSKÝCH DVOROV.

V RÝCHLOSTI DOMINOVAL GREGOR BERNAD A JEHO ŽREBEC OGER. SILOVÝ ŤAH ZVLÁDOL NAJLEPŠIE MILAN ŠEFČÍK S VALACHOM DRAGOM. NAJVÄČŠIU ZRUČNOSŤ PREUKÁZAL RUDOLF ĎURANA SO SVOJIM ŽREBCOM KUBOM. FURMANSKÁ SÚŤAŽ ŤAŽNÝCH KONÍ BOLA OPÄŤ MASOVÝM PODUJATÍM, NA KTOREJ BOLO AJ TENTO ROK ČO OBDIVOVAŤ. NÁVŠTEVNÍCI PODUJATIA SA MOHLI TEŠIŤ ZO SKVELEJ ATMOSFÉRY, SPRIEVODNÉHO PROGRAMU A KULTÚRNYCH VYSTÚPENÍ V PREZENTÁCIE ORAVSKÝCH FAŠIANGOVÝCH ZVYKOV.

O autorovi

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.