Furmanské dni v Novoti

Furmanov a kone spája odjakživa ťažká práca. Každoročne sa o tom presviedčajú aj tisícky návštevníkov na Novotských furmanských dňoch. Tohtoročná prehliadka ťažných koní sa oproti minulému roku tešila peknému počasiu.
Podujatie pripravili Agrovex Novoť, obec Novoť a Lesy SR š.p. OZ Námestovo v miestnom Agropenzióne. Medzi návštevníkov zavítali aj niektoré osobnosti politického života zo Slovenska či Poľska , ale aj predstavitelia oravských samospráv.
S voje umenie predviedli súťažiaci z oravských obcí, ale i z Poľska, Moravy, či z Vranova. Súťažili už tradične v troch disciplínach zameraných na zručnosť, rýchlosť a silu. Kone tak predviedli nielen svoje schopnosti, ale i osožnosť pre svojich pánov.
Pozorovať statné zvieratá, z ktorých niektoré vážia niekoľko stoviek kilogramov, bolo zážitkom pre deti i dospelých. Návštevníci si vychutnali viaceré sprievodné podujatia. Okrem jazdy na koni, psích záprahov a tomboly bolo pripravené aj chutné občerstvenie. Fašiangovú atmosféru spestrila aj folklórna skupina Kamenčan.
Celkovými víťazmi sa podľa jednotlivých kategórií stali: Ján Bartoš so svojim koňom Zorom, Jiří Martinek so žrebcom Kaštanom a Anton Zoššák s valachom Gaštanom.

O autorovi

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.