Habovka bude opäť Vidiečanova

Na celoštátnej súťaži detského hudobného folklóru sa stretne viac ako 300 spevákov a muzikantov.

Sála kultúrneho domu v Habovke bude 16. a 17. júna vyhradená mladým folklórnych hudobným talentom. Viac ako 300 účinkujúcich, víťazov krajských súťaží sa stretne v programe celoštátnej postupovej súťaže a prehliadky detských ľudových hudieb, speváckych skupín, sólistov spevákov a inštrumentalistov. Detský festival ľudovej hudby pod názvom Vidiečanova Habovka pripravilo Oravské kultúrne stredisko v Dolnom Kubíne, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja v spolupráci s Obecným úradom v Habovke. Jeho vyhlasovateľom a odborným garantom je Národné osvetové centrum v Bratislave a podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Program festivalu začína v sobotu 16. júna, kedy sa v prvom súťažnom bloku od 14.00 predstavia detské spevácke skupiny a sólisti inštrumentalisti. Pokračovať bude od 16.30 súťažou sólistov spevákov a detských ľudových hudieb. Večer je pre mladých folkloristov pripravená tanečná škola. Na nej sa bližšie zoznámia aj s ľudovou kultúrou či krojmi českej obce Hustopeče. V nedeľu sa vedúci skupín a hudieb stretnú o 9.30 hodine na rozborovom seminári, vybraní zástupcovia hudieb si pri hrobe Jozefa Vidiečana na miestnom cintoríne o 11.15 slovom i piesňou zaspomínajú na habovského primáša, na počesť ktorého sa podujatie organizuje. Dopoludnia je pre mladých spevákov a muzikantov pripravená i exkurzia do zuberského skanzenu. Vidiečanovu Habovku ukončí o 14.00 hodine galaprogram spojený s vyhlásením výsledkov a odovzdaním cien. Podujatie je vyvrcholením práce v oblasti detského hudobného folklóru na Slovensku. Jeho cieľom je nielen vzájomná súťažná konfrontácia, ale i bližšie spoznanie tradičnej ľudovej hudobnej kultúry jednotlivých regiónov, jej spracovania a prenášania do súčasnosti. Nadväzuje na tradíciu hudobných stretnutí ľudových muzikantov, ktoré sa v obci realizovali od roku 1990 a v roku 2008 sa ich z iniciatívy starostu obce a miestnych zanietencov podarilo oživiť.

O autorovi

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.