Kedy-kam

apr
16
Po
2018
150 ROKOV ORAVSKÉHO MÚZEA @ Florinov dom
apr 16 @ 15:00 – sep 30 @ 16:00

V roku 2018 uplynie 150 rokov od vzniku Múzea Oravského komposesorátu na Oravskom hrade, predchodcu terajšieho Oravského múzea P.O.Hviezdoslava. Pri tejto príležitosti bude v dňoch  sprístupnená verejnosti výstava s názvom 150 rokov Oravského múzea.

Výstava priblíži návštevníkom súčasný stav Oravského múzea P.O.Hviezdoslava a všetkých jeho expozícií. Venuje sa histórii múzea, jeho vzniku a vývoju. Súčasťou výstavy je aj prezentácia bohatého zbierkového fondu podľa jednotlivých vedných odborov. V rámci výsledkov prezentačných foriem činnosti múzea sa návštevníci oboznámia s tradičnými  podujatiami organizovanými pre verejnosť, ako aj s výsledkami významných projektov, či bohatej edičnej činnosti.

Zdroj: http://www.oravskemuzeum.sk

sep
16
Ne
2018
Týždeň dobrovoľníctva
sep 16 @ 7:00 – sep 22 @ 7:00
Týždeň dobrovoľníctva

Slovensko sa v septembri stane dejiskom dobrých skutkov. Už teraz si môžete pozrieť a vybrať kde a ako by ste mohli pomôcť v termíne od 16. – 22. septembra 2018. Do Týždňa dobrovoľníctva sa zapojí aj speváčka Sima Martausová.

Dobrovoľnícke centrá po celom Slovensku spolu so stovkami neziskových organizácií a občianskymi združeniami pripravili na Týždeň dobrovoľníctva plnohodnotný a kvalitný program. “Ide o ochutnávku dobrovoľníctva. Stačí prísť na stránku www.tyzdendobrovolnictva.sk a vybrať si kraj, v ktorom by ste chceli pomôcť. Automaticky Vás to presmeruje na konkrétne dobrovoľnícke centrum a program v danom kraji. Keď sa Vám nejaká dobrovoľnícka aktivita zapáči, stačí osloviť kontaktnú osobu pri danej aktivite“, vysvetľuje koordinátorka kampanez Platformy dobrovoľníckych centier a organizácií Gabriela Podmaková.

Program Týždňa dobrovoľníctva v Žilinskom kraji môžte nájsť tu. Je na vás, na ktorú z dobrovoľníckych aktivít sa prihlásite. Ak viete o aktivite, ktorá nesmie chýbať v našom programe, určite sa nám ozvite na maile dobrovolnictvo@ozviac.sk s popisom activity a radi ju do program zaradíme! Bude to Deň otvorených dverí, čistenie parku, či návšteva detského domovu? Kreativite sa medze nekladú.

V minulom roku sa do Týždňa dobrovoľníctva na celom Slovensku zapojilo 4535 dobrovoľníkov a dobrovoľníčok, ktorí venovali druhým 10 904,5 dobrovoľníckych hodín bez nároku na odmenu.

 

Kontakt:

Tereza Prielomková
koordinátorka Žilinského dobrovoľníckeho centra

0903 262 166

sep
19
St
2018
Okupácia ´68 cez tvorbu oravských spisovateľov @ MSKS Dolný Kubín
sep 19 @ 18:00
Okupácia ´68 cez tvorbu oravských spisovateľov @ MSKS Dolný Kubín | Dolný Kubín | Žilinský kraj | Slovensko

Literárno-hudobné podujatie aj unikátny dokumentárny film

 

„Zbaľ ilúzie, pober sny

spod tankov, reformátor,

všetko, čo ostalo z tých vysvietených dní

v sprznenej zemi pospúšťaných závor…“

 

Tento rok je na Slovensku plný rôznych „osmičkových“ výročí. Jedným z nich je 50. výročie okupácie Československa, ktoré neobišlo ani Oravu a ani literátov, ktorí na Orave v tom čase pôsobili. Aj preto hneď na úvod ukážka z básne Po invázii básnika a epigramatika Jána L. Doránskeho, Trstenčana, ktorý na okupáciu reagoval hneď niekoľkými veršami. Oravské kultúrne stredisko v Dolnom Kubíne, inštitúcia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, si výročie okupácie  pripomenie v stredu 19. septembra, a to podujatím určeným pre stredoškolákov a večer aj pre verejnosť.

Literárno-hudobné vzdelávacie podujatie „August ´68“ sa začne o 10-tej hodine v aule dolnokubínskej Obchodnej akadémie. Študentom aj záujemcom o dianie v období augusta 1968 historické udalosti tých dní na Orave pripomenie historik Oravského múzea P. O. Hviezdoslava Martin Chmelík. O literárnej tvorbe, no najmä o poézii a básnikoch Mladej tvorby študentom porozpráva Jana Juhásová z Katedry slovenského jazyka a literatúry Katolíckej univerzity v Ružomberku. Tvorbu oravských autorov, ktorí reagovali bezprostredne na okupáciu hneď na druhý deň priblíži literárny vedec Peter Cabadaj. Súčasťou programu bude aj recitácia ukážok z tvorby spisovateľov z Oravy. O hudobné vstupy sa postará hudobník Robo Hulej.

Podujatie August ´68 má dve časti. Tá druhá je určená pre verejnosť a je ňou večerné premietanie dokumentárneho filmu Petra Kerekesa Okupácia 1968. Zaujímavý film o okupácii z pohľadu okupantov, film 5 režisérov z 5 krajín budú môcť milovníci filmu a histórie vidieť v stredu 19. septembra o 18-tej hodine v divadelnej sále Mestského kultúrneho strediska v Dolnom Kubíne. Vstup na film je voľný. Organizátori Oravské kultúrne stredisko v Dolnom Kubíne a Mestského kultúrne stredisko v Dolnom Kubíne sa na vás tešia.

sep
21
Pi
2018
37. Kubínsky jarmok
sep 21 @ 10:00 – sep 22 @ 22:00

37.Kubínsky jarmok so všetkým čo k dobrému jarmoku patrí: predajné stánky, ukážky tradičných remesiel, dobré jedlo, a zábava a bohatý kultúrny program.

Odvrátená strana mesiaca @ Kino Javor Tvrdošín
sep 21 @ 19:00
Odvrátená strana mesiaca @ Kino Javor Tvrdošín

Hra bola napísaná pre Emíliu Vášaryovú ako pocta tejto významnej slovenskej herečke pri 30. výročí vzniku divadla GUnaGU.

Jemná komédia o nekriticky milujúcej matke (Milka Vášáryová), ktorá sa nedokáže zmieriť s tým, že jej syn (Viktor Horján) už dávno nie je dieťa a dávno dospel. Matka stále hľadá pre syna ženu, ktorá by z neho „spravila muža“ netušiac, že on už dávno tajne žije s jej priateľkou zo školy. Trojitú rolu českej turistky, londýnskej čašníčky aj zdravotnej sestry zahrá Natália Puklušová. Korením tejto rodinnej tragikomédie je napätý vzťah dvoch sestier, ktoré celý život súperili o jediného muža. Sestru hrá Darina Abrahámová.

Jedna z najvtipnejších hier renomovaného dramatika Viliama Klimáčka sa nevyhýba ani osobným zlyhaniam hrdinov a dojímavým situáciám, kedy hlavná hrdinka bojuje s mozgovou príhodou a zápasí nielen o syna a o sestru, ale najmä o vlastný dôstojný život.

Hrajú: Emília Vášáryová, Viktor Horján, Darina Abrahámová, Natália Puklušová

sep
22
So
2018
Výstava drobných zvierat @ Nábrežie Or. priehrady
sep 22 – sep 23 celý deň
  1. ročník Výstavy drobných zvierat sa uskutoční 22.-23.9.2018 na Nábreží Oravskej priehrady.
sep
29
So
2018
LÚČNICA – Z TVORBY PROF. ŠTEFANA NOSÁĽA – VYPREDANÉ @ Dom kultúry v Námestove Štefánikova 208/7 029 01 Námestovo
sep 29 @ 18:00

LÚČNICA – Z TVORBY PROF. ŠTEFANA NOSÁĽA

29.9.2018 Sobota 18:00
Vstupné: 15 €
Vystúpenie folklórneho súboru Lúčnica
Dátum lokálnej premiéry: 29. september 2018

okt
8
Po
2018
IMPULZY – VII. ROČNÍK NÁMESTOVSKÝCH AUTORSKÝCH ČÍTANÍ
okt 8 celý deň

IMPULZY – VII. ROČNÍK NÁMESTOVSKÝCH AUTORSKÝCH ČÍTANÍ

8.10.2018 v pondelok o 9:00 hod. 10:00 hod. a 12:00 hod.

IMPULZY VII. ROČNÍK NÁMESTOVSKÝCH AUTORSKÝCH ČÍTANí chce nadviazať na úspešné predchádzajúce ročníky na ktorých pozvaní spisovatelia propagovali slovenskú literatúru medzi stredoškolskými študentmi a zároveň predstaviť aj autorov z Oravy.

Podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.

9:00 hod. ̶ v priestoroch Strednej odbornej školy v Námestove ilustrátorský workshop bude viesť ilustrátor Mgr. art MIROSLAV KNAP.

10:00 hod. – v priestoroch Strednej odbornej školy v Námestove predstavia svoju tvorbu básnici GABIKA GRZNÁROVÁ a ERIK ONDREJIČKA, hudobne sprevádza MILOŠ ŽELEZŇÁK.

12:00 hod. ̶ priestoroch Gymnázia Antona Bernoláka v Námestove budú čítať zo svojej tvorby spisovatelia JURAJ THAL, VALENTÍNA SEDILEKOVÁ a JURAJ ŠEBESTA.

12:00 hod. ̶ v Dome kultúry v Námestove v priestoroch mestskej knižnice budú čítať zo svojej tvorby MILOŠ JANOUŠEK a JAROSLAV KLUS. Moderuje PETER ZEMANÍK.

GABIKA GRZNÁROVÁ – sa narodila v Topoľčanoch, kde v súčasnosti žije a pracuje ako ekonómka. Od detstva má rada umenie a literatúru. Tvoriť začala v deväťdesiatych rokoch. Jej básne získali ocenenia v mnohých celoslovenských literárnych súťažiach, boli publikované v Novom slove, Slovenských pohľadoch, Dimenziách, Kultúre, Pravde, tiež v regionálnej tlači a v zborníkoch. Zazneli v rádiu Regina, Lumen, na poetických čítaniach v Bratislave, Hodoníne, Banskej Bystrici, Martine, R užomberku, Námestove. V októbri 2017 jej vo vydavateľstve Petrus Bratislava vyšla básnická prvotina Neha snehu.

MILOŠ JANOUŠEK – spisovateľ, pesničkár a publicista. Divadlo: Prvé kontakty s divadlom sa odohrali počas štúdií v Prahe, v Divadle v Nerudovce. Pre amatérske a neskôr aj profesionálne divadlá skladal najprv len hudbu, neskôr začal písať aj divadelné hry. Literatúra: Knižne debutoval začiatkom deväťdesiatych rokov poviedkovou zbierkou Nevoskové panoptikum, odvtedy vydal ďalších 7 kníh širokého záberu – poviedky, divadelné scenáre, poéziu, teatrologickú a muzikologickú literatúru. Hudba: Tretia línia je hudobná – od začiatku osemdesiatych rokov vystupuje ako folkový pesničkár a člen skupiny Jednofázové kvasenie. S „Jednofázovkou“ nahral 6 albumov (dva z nich boli nominované cenu Radio_Head_Award), začiatkom tohto roku vydal sólový inštrumentálny album Mapy labyrintu

MIROSLAV KNAP – ilustrátor a výtvarník, ilustroval 21 kníh, vyštudoval na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave, odbor voľnej grafiky a knižnej ilustrácie u prof. Akad.mal.Dušana Kállaya. Získal viacero významných medzinárodných ocenení – Nositeľ Identifikačného kódu Slovenska, Svetová cena Salvadora Dalího, Cena Európskej medaily Franza Kafku za umenie, Cena Európskej únie umenia za výtvarnú. Cena V.O.A.S. Asociácie, Prvá cena medzinárodnej poroty Perly Adrie a ďalších iných. Venuje sa voľnej a úžitkovej grafike, kresbe, ilustrácii a maľbe. Žije a tvorí v Tvrdošíne, je členom Umeleckej besedy Slovenska a členom Združenia grafikov. Má vlastnú web stránku www.knap.sk.

JAROSLAV KLUS – napísal divadelné hry Srdce moje, Sólo pre husle a tvoje kolená, Skutočná dáma, Kamenná svadba a Dejiny melanchólie. Jeho tvorba je však rôznorodá. Za svoju debutovú zbierku básní Dejiny postele (VSSS 2004) získal Prémiu ceny Ivana Kraska. Jeho poviedky vyšli knižne v zborníkoch Poviedka 2004 a Poviedka 2008. Hodina vlka (Ikar 2015) je humorne ladený príbeh otca a syna. Za knihu Pseudologia phantastica (VSSS 2017), získal prémiu Literárneho fondu za pôvodnú tvorbu.

ERIK ONDREJIČKA – sa narodil v bratislavskom Starom Meste, kde dodnes žije a pracuje. Absolvoval univerzitné vzdelanie technického zamerania. Knižne debutoval v roku 2004 básnickou zbierkou Na vnútornej strane viečok. Nasledovali zbierky Tanec večerných vločiek (2006), (e)Pigramy (2009), hudobno-poetický cyklus mestskej poézie Oči a rýmy – Nočné piesne kamenného mesta (2010) a Krajina Diamantov-Land of Diamonds (2014). Napísal aj dve zbierky detskej poézie – Čo sa skrýva v ceruzke (2009) a Abecedári (2015). Vytvoril poéziu pre hudobno-poetické CD 5 dokonalostí a iné básne (2008). Napísal básne pre viaceré bibliofílie výtvarných diel a objektov (napr. IM PULZ – Čakanie hmoty, The Touch, Beauty for Beauty, In Pencils and Needles) Spolupráca s výtvarníkmi vyústila do výstavy plagátov Odklínanie tvaru, alebo napr. výstavy Krížová cesta po Slovensku (2005). Jeho zhudobnenú poéziu možno nájsť na viac ako desiatke hudobných CD nosičov. Štyri Ondrejičkove knihy poézie dostali literárne ocenenia. Tri boli ocenené v súťaži Najkrajšie knihy Slovenska. Ondrejička je členom SC PEN a Klubu nezávislých spisovateľov.

VALENTÍNA SEDILEKOVÁ – je 18 ročná študentka strednej školy LEAF Academy v Bratislave, venuje sa novinárčine, politike, sociálnym projektom i športu. Myšlienka knižného príbehu s názvom Pokrvní jej napadla už ako dvanásťročnej a pôvodná verzia knihy vyšla v máji 2015. Spolu s ňou pisateľsky rástla aj autorka a výsledkom je nový, prepracovaný, dejovo originálny text. Kniha Pokrvní: Venile je prvý diel fantasy trilógie pre mladých čitateľov, ktorú vydalo vydavateľstvo Artis Omnis. Momentálne píše druhý diel s názvom Biely havran.

JURAJ ŠEBESTA – pracuje a žije v Bratislave. Pre slovenské divadlá preložil divadelné hry z angličtiny. Slovenský rozhlas uviedol jeho hru Kuleha. Knižne debutoval roku 2005 zbierkou poviedok Triezvenie (nové vydanie 2015). V roku 2008 vydal román Keď sa pes smeje, za ktorý získal viaceré ocenenia: Objav roka – Cena Stana Radiča, Kremnické gagy 2009; finalista súťaže Anasoft litera 2008; Najlepšia kniha pre deti a mládež – zima 2008, Bibiana a Slovenská sekcia IBBY; Zápis na čestnú listinu IBBY 2010. V roku 2011 vyšiel jeho komiksový román Venussha (Ťažký týždeň), za ktorý tiež získal viaceré ocenenia. V roku 2013 publikoval monografiu Cesta prekladu dlhým dňom do noci. V roku 2017 Asociácia Corpus vydala jeho Bájky dvojjazyčne, v preklade do rómčiny. Získali ocenenie Najlepšia kniha pre deti a mládež – jar 2017, Bibiana a Slovenská sekcia IBBY. Tento rok vychádza Šebestov nový román Hevíz 2090 (Láska kedysi a dnes.)

JURAJ THAL – sa narodil a býva v Topoľčanoch. Ako externý redaktor prispieval článkami, rozhovormi a recenziami do hudobných časopisov undergroundovej scény. Autor vo svojom civilnom povolaní už viac ako dvadsať rokov zachraňuje ľudské životy. Pri svojej práci často prichádza do kontaktu s ľuďmi, ktorí sú zapletení do trestných činov, a čerpá tak inšpiráciu pre svoje krimi príbehy. Tie sú síce fikciou, ale opierajú sa o reálne základy. Debutoval knihou Nôž (Marenčin PT 2016). Jeho druhý román Nenávisť (Artis Omnis 2017) je napínavým krimi trilerom zo slovenského prostredia, v ktorom Juraj Thal odštartoval sériu prípadov vyšetrovateľa Lea Legena. Vychádza v zbierke Vražedná sedmička – Detektívne a krimi príbehy zo slovenského prostredia (Elist 2017). Teraz autor dokončuje nový román, ďalší z krimi príbehov vyšetrovateľa Lea Legena, ktorý vyjde pod názvom Dom na kopci.

Dĺžka podujatia: 60 minút
Rok výroby: 2018
Dátum lokálnej premiéry: 8. október 2018

okt
19
Pi
2018
Orava jazz festival 2018 @ Dom kultúry v Námestove
okt 19 – okt 20 celý deň

9. ročník festivalu Orava jazz sa uskutoční v dátume 19. a 20.október 2018 v Dom kultúry Námestovo

okt
26
Pi
2018
Jesenný Šimono-Júdsky jarmok @ Hviezdoslavovo námestie
okt 26 celý deň

Jesenný Šimono-Júdsky jarmok bude tento rok 26.10.2018 na Hviezdoslavovom námesti.