ORAVA DNES – Správy zo dňa 16.02.2016

HASIČI ZASAHOVALI UPLYNULÝ TÝŽDEŇ V NOČNÝCH HODINÁCH PRI POŽIARI BYTU NA LUCEKOVEJ ULICI V DOLNOM KUBÍNE. OKREM DOLNOKUBÍNSKYCH HASILI AJ POSÁDKY Z TVRDOŠÍNA A RUŽOMBERKA. AKO INFORMOVALA HOVORKYŇA KRAJSKÉHO RIADITEĽSTVA HASIČSKÉHO A ZÁCHRANNÉHO ZBORU V ŽILINE MIROSLAVA ONDRICHOVÁ. „HASIČI PO PRÍJAZDE ZISTILI, ŽE HORÍ V BYTE NA ŠTVRTOM POSCHODÍ, PRIČOM ZVONKU BOLO VIDIEŤ VALIACI SA HUSTÝ DYM. V DÝCHACÍCH PRÍSTROJOCH VYSTÚPILI PO SCHODIŠTI K BYTU, PRIČOM CHODBA NA TOMTO POSCHODÍ BOLA ZADYMENÁ A BYT, V KTOROM HORELO, BOL ZAMKNUTÝ. PO VYPÁČENÍ DVERÍ SA NA CHODBU VYVALIL HORÚCI HUSTÝ DYM SPOLU S OHŇOM,“POŽIAR SA PODARILO ZLIKVIDOVAŤ ZA NECELÚ HODINU OD ZAHÁJENIA ZÁSAHU. ZRANENÝ BOL VŠAK UŽÍVATEĽ BYTU, KTORÉHO ZÁCHRANKA ODVIEZLA DO NEMOCNICE. PRÍČINA VZNIKU POŽIARU JE V ŠTÁDIU VYŠETROVANIA.

V LOKCI PRIPRAVILI KARNEVAL PRE RODINY. TAKMER STO DETÍ A ICH RODIČOV SA SPOLU STRETLI PRI SLÁVENÍ FAŠIANGOV. DO KULTÚRNEHO PROGRAMU SA ZAPOJILI AJ KŇAZI, REHOĽNÉ SESTRY ČI ANIMÁTORI.

OBEC ZÁZRIVÁ VĎAKA INVESTIČNEJ AKCII VO VÝŠKE PRIBLIŽNE 700.000 EUR ZREKONŠTRUOVALA VEREJNÉ OSVETLENIE. REKONŠTRUKCIU TU ZREALIZOVALI S PODPOROU EURÓPSKEJ ÚNIE V RÁMCI OPERAČNÉHO PROGRAMU KONKURENCIESCHOPNOSŤ A HOSPODÁRSKY RAST. PODĽA SLOV STAROSTU OBCE MATÚŠA MNÍCHA, V OBCI ZAVIEDLI TAKÉ PRVKY OSVETĽOVACEJ SÚSTAVY, KTORÉ ZAISTIA ODSTRÁNENIE NEŽIADUCICH SVETELNÝCH EMISIÍ. V RÁMCI PROJEKTU BOLO VYMENENÝCH 313 EXISTUJÚCICH SVIETIDIEL ZA NOVÉ OSADENÉ LED REFLEKTORY S VYSOKÝM SVETELNÝM TOKOM, TAKISTO SA DOPLNILO 182 NOVÝCH SVIETIDIEL A KÁBLOVÁ TRASA VODIČA OSVETLENIA, ČI DESAŤ ROZVÁDZAČOV S VÝZBROJOU. ZÁROVEŇ TU NAINŠTALOVALI SYSTÉM REGULÁCIE INTENZITY OSVETLENIA. REKONŠTRUKCIA VEREJNÉHO OSVETLENIA ZABEZPEČÍ HLAVNE ÚSPORU FINANČNÝCH NÁKLADOV NA PREVÁDZKU.

ZÁVER FAŠIANGOV PATRIL AJ TRADIČNÝM PRETEKOM „NOVOTSKÝM FURMANSKÝM DŇOM“ . NA XII.ROČNÍKU SÚŤAŽE ŤAŽNÝCH KONÍ SA STRETLI SÚŤAŽIACI Z CELÉHO SLOVENSKA. PODPORIŤ ICH PRIŠLO AJ NIEKOĽKO TISÍC NÁVŠTEVNÍKOV.

V RÁMCI PROJEKTU GENERÁLNEJ OBNOVY CYKLOTURISTICKÝCH TRÁS V ŽILINSKOM SAMOSPRÁVNOM KRAJI OBNOVILA ŽILINSKÁ ŽUPA 207,2 KILOMETROV CYKLOTRÁS. AKO UVIEDOL PREDSEDA ŽSK JURAJ BLANÁR: “ V ŽILINSKOM KRAJI JE VIAC AKO 2 400 KILOMETROV ZNAČENÝCH CYKLOTURISTICKÝCH TRÁS. S PODPOROU MINISTERSTVA DOPRAVY SA PODARILO OBNOVIŤ ZNAČENIE ORAVSKEJ, VRCHÁRSKEJ A BESKYDSKEJ CYKLOMAGISTRÁLY A 18 KILOMETROV MODREJ TURISTICKEJ TRASY ZO SUČIAN DO TURČIANSKEJ ŠTIAVNIČKY.“ ORAVSKÁ CYKLOMAGISTRÁLA MÁ OBNOVENÉ ZNAČENIE V DĹŽKE 73,5 KM V ÚSEKU Z TRSTENEJ DO RUŽOMBERKA, PRIČOM SA ČASŤ TRASY PRESUNULA NA NOVOOTVORENÚ CYKLOTRASU TRSTENÁ – SUCHÁ HORA – NOWY TARG. OBNOVENÉ BOLO I MAĽOVANÉ ZNAČENIE 26 KM BESKYDSKEJ CYKLOMAGISTRÁLY Z ORAVSKEJ JASENICE NA HRANIČNÝ PRECHOD DO POĽSKA V SEDLE HLINY. CELÝ PROJEKT BOL VO VÝŠKE 23-TISÍC EUR.

OBEC ORAVSKÁ POLHORA ZAČALA NOVÚ TRADÍCIU. V RÁMCI ŠPORTOVÉHO PODUJATIA BABOHORSKÁ ZIMNÁ STOPA PRIPRAVILI AJ PRVÝ GORALSKÝ FESTIVAL ZABÍJAČKOVÝCH ŠPECIALÍT.

ZAČIATKOM FEBRUÁRA SA NA CYPRUSE V MESTE LIMASSOL KONALI UŽ 43. MAJSTROVSTVÁ EURÓPY V KARATE KADETOV , JUNIOROV A STARŠÍCH JUNIOROV. CELKOVO SA TURNAJA ZÚČASTNILO 973 KARATISTOV ZO 48 KRAJÍN EURÓPY . SLOVENSKÝ REPREZENTAČNÝ VÝBER VYBOJOVAL NA TÝCHTO MAJSTROVSTVÁCH JEDNU STRIEBORNÚ A ŠTYRI BRONZOVÉ MEDAILY. VO VÝBERE SLOVENSKEJ REPREZENTÁCIE SA PODARILO BOJOVAŤ NA TOMTO TURNAJI AJ KARATISTOVI Z KARATE KLUBU TRSTENÁ, MIROSLAVOVI ŠKVAREKOVI, V ŠPORTOVOM ZÁPASE KUMITE STARŠÍCH JUNIOROV DO 84 KG. NEPODARILO SA MU PRESADIŤ MEDZI MEDAILISTOV, ALE SVOJIMI ZÁPASMI VYBOJOVAL PEKNÚ DEVIATU PRIEČKU.

O autorovi

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*