ORAVA DNES – Správy zo dňa 24.02.2016

NEZNÁMY PÁCHATEĽ OKRADOL DÔCHODCOV O NIEKOĽKO TISÍC EUR. K LÚPEŽI DOŠLO V ZARIADENÍ PRE SENIOROV A DOMOVE SOCIÁLNYCH SLUŽIEB V DOLNOM KUBÍNE. KLIENTI DOMOVA MALI ULOŽENÉ SVOJE CENNOSTI – ÚSPORY A ŠPERKY – V SPOLOČNOM TREZORE V KANCELÁRII, KTOREJ OKNO CHRÁNILI MREŽE. ANI TO NEZABRÁNILO ZLODEJOVI, ABY SA V NOČNÝCH HODINÁCH VLÚPAL DO ZARIADENIA. MREŽE ĽAHKO ODSTRÁNIL A CEZ OKNO SA DOSTAL K TREZORU. DÔCHODCOM TAK UKRADOL PENIAZE A ŠPERKY ZA TAKMER 22 TISÍC EUR. POLÍCIA PO ZLODEJOVI INTENZÍVNE PÁTRA A ZA TENTO PREČIN MU HROZÍ TREST ODŇATIA SLOBODY NA TRI AŽ DESAŤ ROKOV.

V TOMTO ROKU UPLYNULO 95 ROKOV OD BISKUPSKEJ VYSVIACKY PRVÝCH SLOVENSKÝCH BISKUPOV. SPOLU KAROLOM KMEŤKOM, MARIÁNOM BLAHOM BOL VYSVÄTENÝ I JÁN VOJTAŠŠÁK. PRI TEJTO PRÍLEŽITOSTI PRIPRAVILI JEHO ORAVSKÍ RODÁCI V ZÁKAMENNOM SPOMIENKOVÉ PODUJATIE.

VŠETKÝCH 16 ZDRAVOTNÝCH SESTIER, KTORÉ PODALI VÝPOVEDE V DOLNOORAVSKEJ NEMOCNICI S POLIKLINIKOU V DOLNOM KUBÍNE K 1. MARCU 2016, SVOJE PRACOVNÉ MIESTA NEOPUSTÍ. ROZHODLI SA TOTIŽ SVOJE VÝPOVEDE STIAHNUŤ. V NEMOCNICIACH V PÔSOBNOSTI ŽILINSKÉHO SAMOSPRÁVNEHO KRAJA PODALO VÝPOVEDE SPOLU 23 SESTIER Z CELKOVÉHO POČTU 937. Z TOHO 16 ZDRAVOTNÝCH SESTIER V DOLNOM KUBÍNE SVOJE VÝPOVEDE STIAHLO A NAĎALEJ NA NICH TRVÁ ŠESŤ SESTIER V TRSTENEJ A JEDNA V ČADCI. VÝPOVEDNÁ LEHOTA PLYNIE SESTRÁM OD 1. JANUÁRA 2016 DO KONCA TOHTO MESIACA.

MILOSRDNÉ SESTRY SVÄTÉHO KRÍŽA V TOMTO ROKU SLÁVIA STO ROKOV OD NARODENIA BLAHOSLAVENEJ SR. ZDENKY SCHELINGOVEJ. PRI TEJTO PRÍLEŽITOSTI PRIPRAVILI V JEJ RODISKU NA ORAVE „PÚŤ ŽIEN“. DO OBCE KRIVÁ PRIŠLI STOVKY PÚTNIKOV.

V TVRDOŠÍNE BOL SEMINÁR, NA KTOROM SA STRETLO TAKMER 80 MLADÝCH POTENCIÁLNYCH FARMÁROV. HLAVNOU TÉMOU PODUJATIA BOLA AKTUÁLNA VÝZVA POĽNOHOSPODÁRSKEJ PLATOBNEJ AGENTÚRY-PODPORA MLADÝCH POĽNOHOSPODÁROV . PROGRAM BOL ZAMERANÝ NA OBOZNÁMENIE FARMÁROV SO VŠETKÝM ČO ICH ČAKÁ . POZVANIE PRIJALI I MNOHÍ HOSTIA, KTORÍ ODPREZENTOVALI AKTUÁLNE TÉMY.HOVORILI O ŽIVOČÍŠNEJ VÝROBE A CHOVE ZVIERAT, PODMIENKACH ZÍSKANIA DOTÁCIÍ, PREDAJI FARMÁRSKYCH PRODUKTOV ČI O MOŽNOSTIACH PODNIKANIA AKO I O PODPORNÝCH AKČNÝCH PLÁNOCH PRE OBCE, ĽUDÍ A AJ POĽNOHOSPODÁROV.

V RÁMCI PÔSTNEHO OBDOBIA PRIPRAVILI V TVRDOŠÍNE 40 HODINOVÚ ADORÁCIU ZA ORAVU. SÚČASŤOU PROGRAMU BOLI AJ MODLITBY PRÍHOVORU A INDIVIDUÁLNE POŽEHNANIE.

SPOLU 33 ŠPORTOVCOV ZO SLOVENSKA VYCESTOVALO NA II. ZIMNÉ OLYMPIJSKÉ HRY MLÁDEŽE (ZOHM) DO NÓRSKEHO LILLEHAMMERU. CELÚ VÝPRAVU TVORILO 55 ČLENOV. NAJPOČETNEJŠIA BOLA SKUPINA HOKEJISTIEK (17 HRÁČOK). PO ŠTYROCH ŠPORTOVCOCH MALO SLOVENSKO ZASTÚPENIE V SÁNKOVANÍ A BIATLONE, DVOCH ZÁSTUPCOV V BEŽECKOM A ZJAZDOVOM LYŽOVANÍ A VÝPRAVU DOPLNIL JEDEN BOBISTA A JEDNA KRASOKORČULIARKA. BOBISTA JAKUB ČIERNIK Z ORAVSKEJ OBCE BOBROV SÚŤAŽIL V MONOBOBOCH. AJ KEĎ MU PRVÁ JAZDA PRÍLIŠ NEVYŠLA, OBSADIL AŽ 12. MIESTO, V DRUHEJ JAZDE VŠAK ORAVSKÝ REPREZENTANT VYLEPŠIL NIELEN SVOJ ČAS, ALE AJ UMIESTNENIE. MAL ÔSMU NAJLEPŠIU JAZDU, ČO MU STAČILO NA CELKOVÉ PEKNÉ DESIATE MIESTO.

OD 15.FEBRUÁRA JE VO FLORINOVOM DOME V DOLNOM KUBÍNE VÝSTAVA S NÁZVOM VÔŇA A CHUŤ KORENIA. 22.FEBRUÁRA VÁS POZÝVAME NA HISTORICKÚ PREHLIADKU ORAVSKÉHO HRADU. PRE NÁVŠTEVNÍKOV JE PRIPRAVENÁ VEČERNÁ PREHLIADKA PRI NOČNOM OSVETLENÍ.V SOBOTU VÁS POZÝVAME NA VIACERÉ LYŽIARSKE PRECHODY. V MÚTNOM BUDE 3. MÚTŇANSKÝ PRECHOD CHOTÁROM POD PILSKOM, V ORAVSKOM PODZÁMKU 4. PODZÁMOCKA BIELA STOPA. PRE ŠPORTOVCOV JE PRIPRAVENÁ 27.FEBRUÁRA AJ 5. PRECHÁDZKA VESELOVSKÝMI ROVŇAMI. CEZ VÍKEND VÁS POZÝVAME DO ZUBERCA NA ŠPORTOVÉ PODUJATIE- PRETEKY PSÍCH ZÁPRAHOV. PRETEKY BUDÚ V MÚZEU ORAVSKEJ DEDINY.

O autorovi

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*