ORAVSKÍ NOSITELIA TRADÍCIÍ

Folklórne skupiny z Oravy sa stretli v sobotu 14. apríla 2018 o 13.00 v Kultúrnom dome v Oravskom Veselom na regionálnej súťažnej prehliadke folklórnych skupín. O postup do krajského kola, ktoré bude 17. júna 2018 na Liptove, zabojovalo sedem skupín.

Všetky tri okresy Oravy mali svoje zastúpenie na základnom stupni postupovej súťaže pre folklórne skupiny Nositelia tradícií, ktorá sa realizuje pravidelne každé tri roky. Jej cieľom je prezentácia autentických prejavov hudobnej, spevnej a tanečnej kultúry jednotlivých oblastí Oravy.

Celá súťažná sobota sa niesla nielen v duchu slnečného počasia, ale aj výbornej zábavy jednotlivých kolektívov. Na úvod divákov spevom privítala domáca dievčenská spevácka skupina Pilsko pod vedením manželov Ganobčíkovcov. Ako prvá sa súťažne predstavila 60-ročná folklórna skupina Trnkári zo Žaškova s programom Pranie na potoku. Po nich sa predviedla FSk Charita z Hornej Lehoty s Trepačkami, následne FSk Senková z Podbiela. Ako to vyzeralo na  páračkách ukázala FSk Párničan z Párnice a krásne svadobné obrázky predviedla FSk Rabčičianka z Rabčíc i FSk Kýčera zo Zázrivej. Celú súťaž ukončila FSk z Brezovice so svojimi temperamentnými tancami.

Porota na rozborovom seminári za účasti všetkých vedúcich folklórnych skupín vyzdvihla pripravenosť a skvelú umeleckú úroveň jednotlivých skupín, ako i výber súťažných blokov a najmä upravenie a prezentáciu krásnych krojov z jednotlivých obcí. Okrem toho dala rady a odporúčania aj do ďalšej tvorivej činnosti a poďakovala sa všetkým za ich prácu a čas, ktorý venujú uchovávaniu a prezentovaniu ľudovej kultúry a jej javov.

Z postupu na krajskú súťaž sa môže tešiť FSk Trnkári zo Žaškova, FSk Rabčičianka z Rabčíc a FSk z Brezovice, ktorí získali zlaté pásmo s priamym postupom. Taktiež zlaté pásmo a návrh na postup získala aj FSk Kýčera zo Zázrivej. Strieborné pásmo pripadlo FSk Párničan a bronzové pásmo si rozdelili FSk Charita z Hornej Lehoty a FSk Senková z Podbiela.

Vrcholným stupňom tejto súťaže bude celoštátna súťažná prehliadka, ktorá sa uskutoční počas Podroháčskych folklórnych slávností v Zuberci 4.-5. augusta 2018: V Oravskom kultúrnom stredisku veríme, že sa do tohto kola cez krajské kolo prebojuje aj niektorý oravský kolektív.

O autorovi

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.