Polícia pripomína: Vybavte si doklady bez čakania teraz

Práve teraz je najvhodnejšíčas na vybavenie cestovných pasov bez dlhého čakania, pretože v tomto období je nižší záujem o vydanie dokladu, a tak je možné vyhnúť sa hlavnému náporu.

 

Pred dovolenkovým obdobím, ktoré začína už v máji, evidujeme každý rok zvýšený záujem občanov najmä o vydanie cestovného pasu, čím sa značne predlžuje doba čakania. Odporúčame občanom skontrolovať si platnosť cestovného pasu.Je to dôležité najmä pri cestách do vízových krajín ako sú napríklad Egypt, Turecko a podobne, kde sa vyžaduje, aby bol cestovný pas platný ešte niekoľko mesiacov po udelení víz. O požadovanej dĺžke platnosti cestovného pasu z dôvodu udelenia víz, ako aj ostatných podmienok cestovania do príslušnej krajiny, je potrebné sa informovať na konkrétnom zastupiteľskom úrade štátu, do ktorého občan cestuje.

Včas skontrolujte aj doklady svojich detí. Cestovný pas detí mladších ako 15 rokov slúži aj ako doklad totožnosti. V prípade, že pri kontrole nebude mať vlastný cestovný pas, môžete mať nepríjemnosti pri dokazovaní, že dieťa patrí vám. Preto treba myslieť v predstihu a na všetko sa pripraviť.Tiež odporúčame občanom, aby si vopred skontrolovali platnosť dokladu a až následne kupovali dovolenku, v opačnom prípade sa môže stať, že po zakúpení dovolenky zistia, že potrebujú nový cestovný pas a do odchodu si honestihnú vybaviť.

 

V dovolenkovom období sa zvyšuje aj záujem o vydanie cestovného pasu, podľa štatistík pribúdali žiadosti priamo úmerne s pribúdajúcimi teplotami, v máji minulého roka sme prijali viac ako 48 tisíc žiadostí o vydanie cestovného pasu,v júni viac ako 61 tisíc a v júli viac ako 52 tisíc. Ak to „rozmeníme na drobné“, v máji sme prijali19.434 žiadostí do šesť rokov, 10.796 od šesť do 16 rokov a 17.799 nad 16 rokov. V júni viac ako 26.029 žiadostí o vydanie cestovného pasu pre deti do šesť rokov(v tomto období už potrebovalo každé dieťa na cestu do zahraničia vlastný pas), 14.156 žiadostí pre deti od šesť do 16 rokov a nad 16 rokov 21.510 žiadostí. O mesiac neskôr to bolo 21.216 žiadostí pre deti do šesť rokov, 11.756 žiadostí od šesť do 16 rokov a nad 16 rokov 19.808 žiadostí.

mjr. Ing. Denisa Baloghová

hovorkyňa Prezídia PZ

O autorovi

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.