ROHÁČE SA STALI SKIALPINISTICKÝM RAJOM

ROHÁČE SA KAŽDOROČNE STÁVAJÚ RAJOM PRE SKIALPINISTOV. UŽ JEDENÁSŤ ROKOV TU PRIPRAVUJÚ PRETEK BOKAMI ZÁPADNÝCH TATIER. PRICHÁDZAJÚ TU MUŽI A ŽENY, PRE KTORÝCH SA LYŽE A HORY STALI ŽIVOTNÝM ŠTÝLOM. NEJDE PRITOM O ŽIADNYCH AMATÉROV, ALE O VYTRÉNOVANÝCH ŠPORTOVCOV Z CELEJ EURÓPY.

TROJDŇOVÝ SKIALPINISTICKÝ PRETEK PRIPRAVUJÚ ORGANIZÁTORI CELÝ ROK. ICH NEPÍSANÝM PRAVIDLOM JE PRIPRAVOVAŤ ŠPORTOVÉ PODUJATIE NA NAJVYŠŠEJ PROFESIONÁLNEJ ÚROVNI, O ČOM SVEDČIA OPÄŤ KVALITNE PRIPRAVENÉ TRATE. TIE PREVERILI NIELEN TECHNICKÚ ZRUČNOSŤ PRETEKÁROV, ALE AJ ICH LYŽIARSKE SCHOPNOSTI. PODĽA SLOV ORGANIZÁTOROV SA TO SNAŽIA ROBIŤ KVALITNE A BEZPEČNE, ABY KAŽDÝ PRETEKÁR ODCHÁZAL DOMOV PORIADNE UNAVENÝ, ALE S ÚSMEVOM NA TVÁRI.

NA ŠTART SA POSTAVILO 98 DVOJÍC Z DEVIATICH EURÓPSKYCH KRAJÍN. POČAS TROCH SÚŤAŽNÝCH DNÍ PREŠLI PRETEKÁRI NIEKOĽKOKRÁT CEZ HLAVNÝ HREBEŇ ZÁPADNÝCH TATIER. VO DVOJICIACH PREKONÁVALI ŤAŽKÉ VÝSTUPY S MAČKAMI A ČAKANOM, LIEZLI A LYŽOVALI STRMÉ ŽLABY. MUSELI PRITOM ZDOLÁVAŤ TRI DOLINY V CELKOVEJ DĹŽKE 52 KILOMETROV A S PREVÝŠENÍM 6200 METROV. PRVÁ ETAPA SO ŠTARTOM V ÚSTÍ ŽIARSKEJ DOLINY VIEDLA SMEROM CEZ BANÍKOVSKÝ KOTOL, HRUBÚ KOPU S CIEĽOM NA „TERASE“. V DRUHEJ ETAPE ZAČALI SÚŤAŽIACI V ÚSTÍ BOBROVECKEJ DOLINY, NESKÔR PREŠLI CEZ SIVÝ VRCH, OSTRÚ, MALÚ KOPU AŽ DOŠLI DO CIEĽA NA CHATE POD NÁRUŽÍM. POSLEDNÁ ETAPA ODŠTARTOVALA PRI MEDVEDEJ ŠTÔLNI, S VÝSTUPOM NA SMREK, POKRAČOVALA CEZ ŽIARSKE SEDLO, VÝSTUPOM NA PLAČLIVÉ, PROSTREDNÝ, SMUTNÉ SEDLO, TRI KOPY S FINÁLOVÝM CIEĽOM OPÄŤ NA „TERASE“.

PRVENSTVO SI V ABSOLÚTNOM PORADÍ ZASLÚŽENE VYBOJOVALA ČESKO-SLOVENSKÁ DVOJICA JAKUB ŠIARNIK A DOMINIK SÁDLO. STRIEBORNÚ PRIEČKU OBSADILI RAKÚŠANIA THOMAS WALLNER A MARKUS STOCK. TRETÍ SKONČIL SLOVENSKÝ TÍM LUKÁŠ TRIZNA A JURAJ LAŠTÍK.

OBĽÚBENÝ PRETEK BOKAMI ZÁPADNÝCH TATIER NEBOL ANI TENTO ROK IBA O NADĽUDSKÝCH VÝKONOCH, ALE NAJMÄ O PRIATEĽSTVÁCH, POKORE A LÁSKE K HORÁM A ŠPORTU.

O autorovi

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.