SPOMIENKA NA PÁTRA GABRIELA POVALU

PÁTER GABRIEL POVALA BOL POČAS KOMUNIZMU PRENASLEDOVANÝ, VÄZNENÝ A NÚTENE PRACOVAL V POMOCNÝCH TECHNICKÝCH PRÁPOROCH. NEBOLA MU POVOLENÁ ANI KŇAZSKÁ ČINNOSŤ, ČO HO VŠAK NEODRADILO. PRE TAJNÉ HLÁSANIE EVANJELIA V RÁMCI BYTOV KRESŤANSKÝCH RODÍN TAKMER PO CELOM SLOVENSKU HO NAZVALI „PÚTNIKOM ABSOLÚTNA.“ V ORAVSKEJ OBCI PUCOV SI JEHO POSOLSTVO PRIPOMENULI MNOHÍ RODÁCI. PRIPRAVILI TU SPOMIENKOVÚ OMŠU PRI PRÍLEŽITOSTI 100. VÝROČIA OD JEHO NARODENIA.

KŇAZ SA NARODIL V PUCOVE AKO ŠIESTE DIEŤA. ŠTUDOVAL NA JEZUITSKOM GYMNÁZIU V RUŽOMBERKU A V KLÁŠTORE POD ZNIEVOM. FILOZOFICKÉ VZDELANIE NADOBUDOL V BANSKEJ BYSTRICI A V REHOĽNOM ÚSTAVE V BENEŠOVE U PRAHY. PO SKONČENÍ TEOLOGICKÉHO ŠTÚDIA HO ZA KŇAZA V ROKU 1945 VYSVÄTIL BANSKOBYSTRICKÝ SÍDELNÝ BISKUP MONS. ANDREJ ŠKRÁBIK.

GABRIEL POVALA BOL TEOLÓG, ARCHEOLÓG, HISTORIK A JAZYKOVEDEC. PÔSOBIL AJ AKO ZÁSTUPCA PROVINCIÁLA REHOLE JEZUITOV A TAKISTO BOL PREDSTAVENÝ TRETIEHO RÁDU REHOLE PANNY MÁRIE KARMELSKEJ NA SLOVENSKU.

JEZUITA ZOMREL VO VEKU 71 ROKOV. POCHOVALI HO DO RODNEJ ZEME PUCOVSKÉHO CINTORÍNA V BLÍZKOSTI FARSKÉHO KOSTOLA.

O autorovi

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.