Spravodajská relácia Orava Dnes zo dňa 8.10.2018

– V škole ponúkali národné špeciality
– Stretnutie rodu Trstenských malo spoločenský, historicko-informačný, ale aj duchovný rozmer
– V Ťapešove si Sviatok sv. anjelov strážcov pripomínajú počas odpustovej slávnosti
– Odkaz Jána Vojtaššáka sprevádzal veriacich na celoslovenskej púti charít
– Misionár z Námestova je jediným katolíckym kňazom na ostrove Sachaline
– Oblohu nad Námestovom ozdobili najrôznejšie farby a tvary šarkanov.

Rozmýšľate, aké národné špeciality majú európske krajiny a koľko z nich ste už ochutnali? Na Spojenej strednej odbornej školy EDUCO si mohli návštevníci pochutnať na delikatesách z rôznych štátov. Študenti tu pripravili národné jedlá, ktoré sú súčasťou kultúrneho dedičstva každej krajiny a tradujú z generácie na generáciu.

Myšlienka vzájomného poznania, spolupatričnosti a súdržnosti viedla členov rodu Trstenských k vzájomnému stretnutiu. Potomkovia rodu, ktorého korene siahajú až do stredoveku, sa stretli v Trstenej na Orave druhý krát. Podujatie malo spoločenský, historicko-informačný, ale aj duchovný rozmer. Jeho súčasťou bola i svätá omša.

Dobrým anjelom patrí náboženská úcta. Cirkev im túto úctu vzdáva od najstarších dôb, zasväcuje im sviatky aj kostoly. V Ťapešove na Orave si Sviatok sv. anjelov strážcov pripomínajú už od roku 1966 počas odpustovej slávnosti. Aj tento rok sa v miestnom kostole stretli desiatky veriacich.

Srdce len vtedy žije, ak miluje.“ Tento odkaz Jána Vojtaššáka sprevádzal veriacich na púti charít v jeho rodisku v Zákamennom. Spišský biskup Vojtaššák inicioval založenie a stal sa predsedom Ústrednej charity v Bratislave. Pomáhal chudobným a dal postaviť viacero charitných domov, detských domov a sirotincov. Jeho životné posolstvo si na Orave pripomenulo vyše päťsto pútnikov.

„Radujeme sa, modlíme sa a bojujeme o každý centimeter duše človeka tak, ako bojovali Rusi o Stalingrad.“ Aj týmito slovami priblížil svoje misionárske poslanie páter Róbert Balek. O svojich zážitkoch z Ruska hovoril prostredníctvom skutočných príbehov vo viacerých slovenských farnostiach. Navštívil aj cirkevnú školu v Námestove.

Oblohu nad Námestovom ozdobili najrôznejšie farby a tvary šarkanov. Udržať ich nad zemou sa snažili deti aj ich rodičia. Jesenná šarkaniáda bola nielen miestom na oddych a zábavu, ale i časom spoločného stretnutia desiatok rodín z farnosti.

Do konca októbra bude v penzióne Hrubjak sprístupnená výstava s názom Inšpirovaní Oravou. Dom kultúry v Námestove Vás pozýva na výstavu z tvorby Aleny Mrekajovej Vernisáž 10.10.2018 /Streda/ 16:30 Výstava otvorená od 10. do 31.10.2018 v pracovné dni od 8:00 do 15:00. 11. Októbra bude v mestskom kultúrnom dome v Tvrošíne už 17.ročník súťaže mladých moderátorov s názvom „Oravský mikrofón“. Spomienkové literárno-hudobné podujatie k 110 výročiu narodenia Márie Jnačovej bude spojené s odhalením pamätnej tabule bude 14.októbra v Oravskom Podzámku. Orava jazz festival sa uskutoční v dátume 19. a 20.október 2018 v Dom kultúry Námestovo. Už deviaty krát prinesie podujatie do Námestova dva dni plné kvalitnej, nie len jazzovej hudby. Jesenný Šimono-Júdsky jarmok bude v Námestove tento rok 26.10.2018 na Hviezdoslavovom námesti. 26.októbra bude v Námestove predstavenie pre deti s názvom Smejko a Tanculienka. 9. lampiónový sprievod sv. Martina sa uskutoční v nedeľu 11.11.2018 na Nábreží Oravskej priehrady. Srdečne pozývame.

O autorovi

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.