V najsevernejšej slovenskej obci zneli gajdy šiestich krajín

Najsevernejšia slovenská obec Oravská Polhora už po pätnásty krát hostila takmer stovku gajdošov. V programe medzinárodného gajdošského festivalu Gajdovačka vystúpili muzikanti zo šiestich štátov.
Festival už tradične otvorila súťaž v speve ľudových piesní, na ktorej vystúpili oravské talenty. Ani tento rok nechýbala Malá škola hry na gajdy, ktorú viedol Juraj Dufek. Neskôr program pokračoval v Múzeu oravskej dediny v Zuberci. Tu sa predstavili okrem Slovenska aj zahraniční hostia z Poľska, Českej republiky, Škótska, Maďarska a Belgicka.
Vyvrcholením večera bola medzinárodná súťaž mladých gajdošov „O Zboroňovu nôtu“. Dvadsať mladých interpretov hodnotila štvorčlenná odborná porota. V kategórii gajdošov do 15 rokov zvíťazil Adrián Matis z Oravskej Polhory. V druhej kategórii najviac zaujal Mário Pavel z Veľkého Zálužia. Mladých gajdošov vystriedali aj tí skúsenejší. V súťaži dospelých gajdošov získalo prvenstvo slovensko – maďarské duo s dvojjazyčnými uhorskými piesňami.
Atmosféru spestrila aj nedeľná bohoslužba či záverečný galaprogram. Oravskí a zahraniční gajdoši tak predviedli umenie hry v európskych gajdošských oblastiach.
Na Slovensku ojedinelý festival pripravilo Oravské kultúrne stredisko v Dolnom Kubíne v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, Obecný úrad v Oravskej Polhore v spolupráci s Cechom slovenských gajdošov a s finančnou podporou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky.

O autorovi

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.