V ORAVSKEJ POLHORE SI PRIPOMENULI ČARO JÁNSKEJ NOCI

„NECH VÁM JÁNSKA ČAROVNÁ NOC PRINESIE ŠŤASTIE DO VAŠICH RODÍN A DOMOVOV”. AJ TIETO SLOVÁ ZAZNELI PRI ZAPAĽOVANÍ JÁNSKEJ VATRY V NAJSEVERNEJŠEJ OBCI SLOVENSKA V ORAVSKEJ POLHORE. NIEKOĽKODŇOVÉ PODUJATIE SPREVÁDZAL BOHATÝ PROGRAM SPOJENÝ S ĽUDOVÝMI TRADÍCIAMI, KTORÉ SU SPOJENÉ NAJMÄ S PASTIERSKOU KULTÚROU A CHOVOM OVIEC.

V MINULOSTI BOLA JÁNSKA NOC SPOJENÁ S MNOŽSTVOM MAGICKEJ SILY A ZÁZRAKOV. U SLOVANOV PATRILA K NAJVÝZNAMNEJŠÍM UDALOSTIAM ROKA, NAJMÄ PRE SPOJENIE S LETNÝM SLNOVRATOM A SLNKOM. TO VÝZNAMNOU MIEROU OVPLYVŇOVALO ÚRODU A TÝM AJ DOSTATOK OBŽIVY PRE ĽUDÍ. ORAVSKÁ POLHORA PATRILA K OBCIAM S VALAŠSKOU KULTÚROU, KDE DOMINOVAL CHOV OVIEC. SPRÍTOMNIŤ MINULOSŤ A OŽIVIŤ MIESTNE TRADÍCIE A ZVYKY SA SNAŽÍ OBEC AJ VĎAKA NOVÝM PROJEKTOM, KTORÉ OSLOVUJÚ VŠETKY GENERÁCIE, NAJMÄ DETI A MLÁDEŽ.

ATMOSFÉRU PO CELÝ VEČER UMOCŇOVALI ĽUDOVÉ PIESNE V PODANÍ DOMÁCICH A ZAHRANIČNÝCH SÚBOROV. TIE PREZENTOVALI ŠIROKÚ PALETU PIESNÍ A TANCOV ZO SVOJICH REGIÓNOV.

VATRU MOHLI POZOROVAŤ ĽUDIA ZO ŠIRŠIEHO OKOLIA AJ ZO SVOJICH DOMOVOV. POD NEOPÍSATEĽNÚ ATMOSFÉRU SA PODPÍSALO AJ MNOŽSTVO SPRIEVODNÝCH ATRAKCIÍ PRE DETI ČI RÔZNE GURMÁNSKE ŠPECIALITY. PREŽIŤ PRÍJEMNÉ CHVÍLE V KRUHU PRIATEĽOV A ZNÁMYCH, NO NAJMÄ VEČER PLNÝ LEGIEND A TRADÍCIÍ NAŠICH PREDKOV, TAK MOHLI DESIATKY NÁVŠTEVNÍKOV.

O autorovi

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.