VIANOČNÉ TRHY V ORAVSKEJ POLHORE

MÁRIA, JOZEF A MALÝ JEŽIŠKO UPROSTRED ZVIERAT V CHLADNEJ MAŠTALI. AJ TAKÝMTO OBRAZOM SVÄTEJ RODINY PRIBLÍŽILI OBYVATEĽOM V ORAVSKEJ POLHORE UDALOSTI , KTORÉ SA ODOHRALI V JUDEJSKOM MESTEČKU PRED 2000 ROKMI. V NAJSEVERNEJŠEJ OBCI NA SLOVENSKU PRIPRAVILI ŽIVÝ BETLEHEM. TEN BOL SÚČASŤOU VIANOČNÝCH TRHOU, KTORÉ SPOJILI S ĽUDOVÝMI TRADÍCIAMI.

ZA PÔVODCU BETLEHEMSKEJ TRADÍCIE SA POVAŽUJE SV.FRANTIŠEK Z ASSISI, KTORÝ POSTAVIL PRVÝ BETLEHEM V ROKU 1223. JASLIČKY AKO SYMBOL VIANOC SA ROZŠÍRILI DO ŠPANIELSKA, JUŽNÉHO NEMECKA A PO ROKU 1660 DO CELEJ EURÓPY. ŽIVÝ BETLEHEM JE SÚČASŤOU VIANOČNÝCH PROGRAMOV NA CELOM SLOVENSKU. DEDINA ROKA ORAVSKÁ POLHORA PRIPRAVUJE PODUJATIE 9 ROKOV.

ATMOSFÉRU OŽIVILI UKÁŽKY ĽUDOVÝCH REMESIEL A KULTÚRNE VYSTÚPENIA FOLKLÓRNYCH SKUPÍN Z CELEJ ORAVY. OBEC ZNÁMA GAJDOŠSKOU KULTÚROU A BOHATÝM FOLKLÓROM UDRŽIAVA MIESTNE TRADÍCIE A PRIVÁDZA AJ MLADŠIE GENERÁCIE KU HODNOTÁM NAŠICH STARÝCH OTCOV.

ATRAKTÍVNYM PRE DIVÁKOV BOL AJ ZÁVER PROGRAMU. VIANOČNÉ TRHY ZAPLAVILI STOVKY PRSKAVIEK, KTORÉ SYMBOLIZUJÚ JEDNOTU, RADOSŤ A POKOJ. O DOBRÚ ZÁBAVU SA POSTARAL AJ STAROSTA OBCE, MICHAL STRNÁL, KTORÝ OKREM ORGANIZÁCIE ZABEZPEČIL PRE MIESTNYCH OBYVATEĽOV AJ ZÁBAVU. SO SVOJOU KAPELOU ZASPIEVAL A ZAHRAL VIANOČNÉ A SLOVENSKÉ PIESNE.

O autorovi

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.