fbpx

Oravskí správcovia ciest dostali v prvé januárové dni zabrať

Dolný Kubín, 14. januára 2019 – Začiatkom nového roka spadlo na územie Slovenska rekordné množstvo zrážok. Výnimkou nebol ani Dolný Kubín, ktorý sa v prvých januárových dňoch ocitol pod hrubou snehovou prikrývkou. Sneh dal zabrať aj pracovníkom dolnokubínskych technických služieb, ktorí počas kalamity odpracovali v teréne viac ako 1 200 hodín. O údržbu viac ako 80 km miestnych komunikácií a chodníkov sa túto zimu stará približne 23 pracovníkov.

„Od prvého januára pomerne dosť intenzívne sneží. Napriek tomu sa nám podarilo mesto udržať v prevádzky schopnom stave. V prvom rade sme sa venovali tým lokalitám a tým komunikáciám, kde je najväčší pohyb áut a kde prechádza Mestská hromadná doprava (MHD). Následne sme odpratávali vedľajšie cesty a chodníky. V týchto hodinách pracujeme aj na tom, aby sme sa dostali k ostatným parkoviskám a všetkým tým lokalitám, kde sme doteraz nemohli s kapacitných dôvodov byť. Dúfam, že sa nám to podarí dať do poriadku, aby boli občania spokojní,“ vysvetlil Pavol Heško, konateľ technických služieb

Technické služby sa riadia operačným plánom zimnej údržby, ktorý rozdeľuje miestne komunikácie do troch skupín. Prioritou sú však cesty, kde premáva MHD. Ostatné cesty a chodníky si z kapacitných dôvodov musia na údržbu počkať. Ak sa dá, tak sa na viacerých miestach v meste používa predovšetkým ručné čistenie. „Čo sa týka ručného čistenia priechodov, zástaviek, schodísk a podobných lokalít, tam nasadzujeme 14 pracovníkov,“ doplnil Heško.

Z dolnokubínskych ulíc odstraňuje tento rok sneh a ľad deväť strojov. K dispozícii majú technické služby dva veľké cestné sypače, ktoré udržiavajú a posýpajú vozovku. Jeden malý sypač, ktorý dokáže odhŕňať a posýpať a jeden menší malotraktor, ktorý vypomáha na chodníkoch. K dispozícii máme aj päť traktorov, ktoré len odhŕňajú sneh. Podľa slov konateľa Technických služieb teraz nasadzujú približne tri nakladače, ktoré dokážu odpratávať sneh hlavne z parkovísk a centra mesta. V skladoch Technických služieb sa momentálne nachádza dostatočná zásoba posypového materiálu.

Nie všetky komunikácie v Dolnom Kubíne však patria mestu. O časť z nich sa stará aj Slovenská správa ciest a Žilinský samosprávny kraj (ŽSK). Ten na Orave odhrnul najviac snehu spomedzi všetkých regiónov žilinského kraja. „Pre Žilinský samosprávny kraj je táto zima veľmi náročná, lebo naši vodiči od začiatku zimy v Žilinskom kraji najazdili vyše 360-tisíc kilometrov. Čo sa týka Oravy, tak najazdili 102 tisíc kilometrov,“ konštatoval Igor Janckulík, podpredseda Žilinského samosprávneho kraja.

A práve v Dolnom Kubíne má ŽSK iba cesty tretej triedy. Tie sa počas zimnej údržby dostanú na rad ako posledné. Aj napriek tomu hľadá mesto spolu s Technickými službami a krajom riešenie, ako zimnú údržbu čo najviac zrýchliť a zefektívniť. Preto sa vo štvrtok 10. januára na pôde Mestského úradu stretli zástupcovia mesta a kraja. „Vývoj stretnutia nasvedčuje tomu, že spolupráca by sa mohla zintenzívniť a naozaj vyzerá, že by sme mohli vychytať také problémové miesta. Mojou snahou bolo zvolať toto stretnutie práve preto, aby sme zlepšili túto spoluprácu našich a ich zložiek,“ povedal Ján Prílepok, primátor Dolného Kubína

Žilinský samosprávny kraj má vypracovaný plán zimnej údržby a podľa tohto plánu sú prioritné najskôr cesty I. triedy, II. triedy a posledné sú cesty III. triedy. „Preto spolupráca medzi vyšším územným celkom, mestami a obcami je dobrá, ale stále sú možnosti ako zlepšovať túto spoluprácu, tak preto som aj dnešné stretnutie som uvítal a určite s pánom primátorom a so zastupiteľstvom a technickými službami budeme hľadať také riešenia, aby sme zlepšili zimnú údržbu vo vašom meste,“ ozrejmil podpredseda ŽSK.

Pracovníkom pri zimnej údržbe najčastejšie robia problémy automobily, ktoré sú zle zaparkované alebo stoja dlhodobo na jednom mieste. Niektoré chodníky sú zas na údržbu priúzke a preto sa tam technika nedostane. Ťažkosti robia aj vyčnievajúce poklopy a obrubníky. „ Niektorí vodiči zastavia tak nevhodne auto, že potom sa technike nepodarí prejsť alebo doslova obmedzuje údržbu tak, že tam nemôžu vykonať zimnú údržbu. Ďalšia vec je taká, že niektorí obyvatelia hádžu sneh nazad na už odhrnutú komunikáciu. Nedajú si tu robotu, aby to nejaké dva až tri metre hodili niekde ďalej,“ dodal Pavol Heško, konateľ technických služieb

Ak si občania mesta všimli nedostatky v zimnej údržbe alebo závady v zjazdnosti a nevedia, komu patrí komunikácia, tak nech neváhajú kontaktovať priamo Technické služby v Dolnom Kubíne alebo mestskú políciu. Tam bude podnet zaznamenaný a následne riešený.