fbpx

Ponuka cestovného ruchu v Žilinskom kraji láka turistov v zime aj v lete

Žilina, 23.1.2018 – Bežkárske trate, lyžiarske strediská, kultúrne pamiatky ako i cyklotrasy. Ponuka cestovného ruchu v Žilinskom kraji je rozmanitá a medzi turistami obľúbená. Novinky čakajú na návštevníkov aj tento rok.

Žilinský kraj je vyhľadávanou lokalitou pre svoju bohatú ponuku cestovného ruchu. Už tradične sa drží na popredných miestach v návštevnosti ako aj v počte prenocovaní. Žilinská župa pre domácich ako i pre návštevníkov pripravuje stále nové lákadlá.

Obľúbenou aktivitou v zimných mesiacoch je bežkovanie. Podpore bežkárského športu je tento rok naklonená aj tuhá zima s bohatou snehovou nádielkou. Kým po minulé roky nebolo možné pre nedostatok snehu upraviť celú trasu Beskydsko-Javorníckej lyžiarskej bežeckej magistrály, tento rok je upravená celá magistrála. Pre milovníkov bežeckého športu je k dispozícii Bežkoservis na webovej stránke Žilinskej župy ako i na facebookovej stránke magistrály, ktorý prináša aktuálne správy o úprave trasy. Začiatkom februára sa môžu bežkári tešiť na tradičné podujatie Prechod Beskydsko-Javorníckou lyžiarskou bežeckou magistrálou, ktorý je naplánovaný na 9. február 2019.

Žilinská župa bude i v tomto roku pokračovať v rozvoji cyklodopravy a cykloturistiky. V rámci cezhraničného projektu Na bicykli k susedom budú vyznačené nové cykloturistické trasy a obnovené značenia na už existujúcich cykloturistických trasách na slovensko-českom pohraničí v celkovej dĺžke 48 km. Projekt zahŕňa výstavbu úseku cyklotrasy spájajúcej hrad Budatín s hradom Strečno na ľavom brehu rieky Váh v celkovej dĺžke 3,8 km. Dostavbou tohto úseku dôjde k zokruhovaniu trasy od Budatína popri rieke Váh a okolo nádrže Vodného diela. Prioritou pre nasledujúce roky je projektová príprava, majetkoprávne vysporiadanie a následná realizácia Vážskej cyklotrasy v koridore rieky Váh v úsekoch Strečno – Lipovec -Vrútky (16,7 km), Žilina – Bytča – Hranica TSK (25 km)  a v oblasti Kraľovianskeho  meandra.

Cestovný ruch bude župa rozvíjať aj s použitím fondov z Európskej únie. V rámci projektu „Bicyklom na horské chaty“ budú vyznačené trasy k vybraným horským chatám, ktoré sa tak sprístupnia aj cykloturistom. Prostriedky z fondov župa investuje aj na tvorbu nových propagačných materiálov, máp a praktických predmetov pre turistov, cykloturistov, či návštevníkov kraja.

Počas hlavnej sezóny budú cyklistom k dispozícií populárne cyklobusy, ktoré ich odvezú k atraktívnym lokalitám a cyklotrasám v Terchovej, na Turci či na Kysuciach. Najvernejších cyklistov župa na konci sezóny opäť odmení atraktívnymi cenami.

Žilinská župa bude pokračovať v osádzaní mapových stojanov s vyznačenými turistickými a cykloturistickými trasami. V roku 2017 boli osadené mapové stojany v regióne Kysuce a Horné Považie, o rok neskôr v regióne Orava a tento rok sú v príprave mapové stojany pre regióny Liptov a Turiec. Župa tak zavŕši sériu inštalácie informačných panelov v rámci celého kraja.

Prezentáciu ponuky cestovného ruchu odštartuje Žilinská župa na veľtrhu cestovného ruchu ITF Slovakiatour 2019 už počas nasledujúcich dní od 24. do 27.januára 2019 v bratislavskej Inchebe. V spolupráci s Krajskou organizáciou cestovného ruchu KOCR Žilinský turistický kraj bude pokračovať v prezentačných aktivitách na veľtrhoch a podujatiach počas celého roka.