fbpx

Polícia tu bude s Vami aj na sklonku roka

Vianočné sviatky sú už za nami, blížia sa oslavy Nového roka. Policajti budú aj v tieto dni a dlhú silvestrovskú noc na celom Slovensku dohliadať na verejný poriadok v uliciach, bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky, či odhaľovať páchateľov trestných činov.

 

V duchu hesla pomáhať a chrániť však môžete všetci prispieť k tomu, aby sme tieto radostné chvíle plné zábavy prežili naozaj s úsmevom, aby ste sa nestali obeťami trestnej činnosti, či jej páchateľmi jazdou pod vplyvom alkoholu. Užite si koncoročnú zábavu, zbytočne však nehazardujte so životmi a zdravím ľudí či už jazdou pod vplyvom alkoholu, alebo výtržnosťami a do nového roku vykročte šťastnou nohou.

Silvester a zábavná pyrotechnika

Mnohé mestá a obce prejavili solidaritu s obeťami výbuchu prešovskej bytovky a rušia veľkolepé oslavy, takže utŕžené finančné prostriedky za zrušený ohňostroj poputuje do Prešova.  Mnohí sa však zábavnej pyrotechniky počas Silvestra nevzdávajú, preto je dôležité zopakovať si základné zásady manipulácie.

Výrobky zábavnej pyrotechniky sú predmety, ktoré obsahujú výbušninu a sú určené na vytvorenie špeciálnych efektov – či už zvukových, svetelných, dymových a pod.  Mnohí už na ňu doplatili úrazmi rúk, tváre, poškodeným zrakom a neraz aj životom. Predovšetkým deti treba poučiť ako bezpečne narábať so zábavnou pyrotechnikou.

Zásady správneho používania pyrotechniky:

  • Pri kúpe zábavnej pyrotechniky si treba dávať pozor na to, čo kupujete.  Pyrotechniku kupujte len u certifikovaných predajcov a s návodom. Je nebezpečné vyrábať  si  zábavnú  pyrotechniku  doma,  či kupovať ju  od  pouličných predavačov bez návodu  na použitie.
  • Nedávajte  si výrobky zábavnej pyrotechniky  do vreciek odevov, ale  uchovávajte ich mimo svojho tela.
  • Pred odpálením si vždy prečítajte návod a podľa neho konajte.
  • Zistite, či je na pyrotechnike dosť dlhá zápalná šnúra, až potom ju zapáľte.
  • Rakety pred odpálením nezapichnite do zeme, ale vložte do fľaše naplnenej pieskom.  Nikdy ich neodpaľujte pod stromami, ale len na voľnom priestranstve, tak, aby neohrozovali druhých ľudí.
  • Pozor na rakety, na ktorých zhorí zápalná  šnúra a nevybuchnú. Nepribližujte sa k nim hneď a nepokúšajte sa ich opätovne odpáliť. Je to veľmi riskantné.
  • Nezabúdajte na tých, ktorí sa výbuchov boja – starších ľudí a zvieratá. Predovšetkým psíky veľmi zle znášajú ohlušujúce explózie. Buďte preto ohľaduplní.

Odchod z domu a zábava:

Mnohí trávite koniec roka s rodinou, či priateľmi mimo bydliska. Pri odchode z bytu zavrite okná a zamknite vchodové dvere. Kľúč nepatrí pod rohož, vezmite ho so sebou. Ak máte zabezpečovacie zariadenie, určite ho aktivujte. Ak máte v domácnosti časový spínač na svetlá, použite ho na vytvorenie dojmu, že byt nie je prázdny. Vozidlá nenechávajte na opustených neosvetlených miestach, kde nie je pohyb ľudí. V autách nenechávajte nič cenné a zlodejov nelákajte ani navigáciou na čelnom skle.

V preplnených hromadných dopravných prostriedkoch, v podnikoch, či v uliciach majte pod kontrolou osobné veci, ako sú doklady, mobil alebo peniaze. Neodporúčame mať so sebou vyššiu hotovosť. Odložené oblečenie, či kabelku v podniku majte taktiež na očiach. Pri odchode na parket nechávajte nápoj bez dohľadu. Kým sa k stolu opäť vrátite, v nápoji už môže pribudnúť droga. Po vypití môžete nad sebou stratiť kontrolu, v iných prípadoch môžete upadnúť do útlmu. To využije páchateľ, ktorý vám drogu do pohára pridal. V bezvládnom stave vás ľahko okradne alebo sa môžete stať objektom sexuálneho trestného činu. Ak ste drink čo i len na chvíľu nechali bez dohľadu, objednajte si radšej nový.

 

Ak ste pili, nešoférujte

Vodičom, ktorí sa po oslave nového roka chystajú za volant pripomíname, aby nesadali za volant, po tom ako pili alkohol. Ohrozujete seba, svojich príbuzných, či známych v aute, ale aj ostatných účastníkov cestnej premávky. Jazda pod vplyvom alkoholu je protizákonná. Ide o priestupok a nad jedno promile alkoholu dokonca o trestný čin. Najmä však ide o zbytočný hazard a nezodpovednosť vodiča, ktorý sa takýmto spôsobom rozhodol ohroziť životy a zdravie ľudí.

 

Chodci, cyklisti, chráňte svoje životy

Keďže chodci a cyklisti sú najzraniteľnejšími účastníkmi cestnej premávky, odporúčame používať pre vlastnú bezpečnosť reflexné prvky vždy. Len tak vás môže vodič dobre, ale hlavne, včas vidieť.

Chodci predvídajte, prechádzajte cez cestu na miestach na to určených, vyhýbajte sa rizikovým úsekom, nepreliezajte zábradlia, neriskujte.

Cyklisti, sledujte dianie okolo seba a vždy sa presvedčte o bezpečnom prejazde, dávajte viditeľne a včas znamenie rukou o zmene smeru jazdy, na zvýšenie svojej bezpečnosti používajte prilby, chrániče a reflexné prvky.

 

Polícia želá všetko dobré, budeme s tu s Vami aj v roku 2020.

 

 

 

 

pplk. Ing. Denisa Bárdyová

                     hovorkyňa Prezídia PZ

Leave a comment