fbpx

V Dolnom Kubíne si pripomenuli narodenie P. O. Hviezdoslava

Dolný Kubín, 8. február 2020Viac ako dve stovky občanov Dolného Kubína si v piatok podvečer v uliciach mesta pripomenulilampiónovým sprievodom 171. výročie narodenia významného slovenského básnika a dramatika Pavla Országha Hviezdoslava.

O Dolnom Kubíne sa často hovorí, že je bránou Oravy. Bolo tomu tak aj v minulosti. Nie náhodou sa s našim mestom spájajú aj významné osobnosti našej histórie. Jednou z najvýznamnejších je bezpochyby P.O. Hviezdoslav, nielen najväčší slovenský básnik,ale aj významná kultúrnospoločenská osobnosť svojej doby. Dolnokubínčania prechovávajú k Hviezdoslavovi veľkú úctu a tak sme sa rozhodli, že si opäť po roku pripomenieme jeho narodeniny lampiónovým sprievodom podobne ako tomu bolo pri básnikových sedemdesiatinách v roku 1919,“ povedal primátor mesta Ján Prílepok.

Inšpiráciou organizátorom pre toto netradičné podujatie boli zachované správy v dobovej tlači o tom, ako si široká verejnosť spolu s rôznymi predstaviteľmi národa uctila jubilanta Hviezdoslava v roku 1909 pri 60. narodeninách, ale aj v roku 1919 pri 70. narodeninách. Práve kvôli básnikovej sedemdesiatke pricestoval do Dolnooravskej metropoly aj vtedajší minister slovenskej vlády Vavro Šrobár a spolu s ním aj osobný lekár a priateľ Ladislav Nádaši Jége. V Kubíne už na neho čakalo veľké zhromaždenie. Správy sa zachovali v literárnom fonde Oravského múzea P. O. H. v Dolnom Kubíne, ktoré spravuje literárnu expozíciu venovanú životu a dielu Hviezdoslava. „Pri oslave 70. narodenín básnika 2.2.1919 ho prišlo pozdraviť zhromaždenie ľudí. Študenti niesli fakle a zástupcovia mesta udelili básnikovi Čestné občianstvo mesta Dolný Kubín. Na znak úcty a vďačnosti po ňom pomenovali svoje námestie. Blahopriať mu prišli významné osobnosti tej doby, ale aj Dolnokubínčania. Vyššie opísané udalosti chceme „oživiť“ pripravovaným podujatím a dôstojne si aj v súčasnej dobe pripomenúť barda slovenskejliteratúry P. O. Hviezdoslava,“ ozrejmila Mária Jagnešáková, riaditeľka Oravského múzea P. O. Hviezdoslava.

Lampiónový sprievod sa začal pred Mestským kultúrnym strediskom v Dolnom Kubíne, kde sa prítomným prihovorili organizátori a od študenta Gymnázia P.O. Hviezdoslava zaznelabáseň z tvorby P.O. Hviezdoslava. Následne pokračoval ulicami mesta a po Kolonádovom moste až na Hviezdoslavovo námestie. Na čele sprievodu boli skauti 53. zboru Gentiana s fakľami, zanimi nasledovali organizátori, potom mládež a verejnosť, sprievod uzatvárali skauti. Celé zhromaždenie sa nakoniec zastavilo pri soche básnika, kde organizátori na záver položili vence.

Organizátormi podujatia boli Oravské múzeum P. O. Hviezdoslava, mesto Dolný Kubín, Mestské kultúrne stredisko a Gymnázium P. O. Hviezdoslava v Dolnom Kubíne.

Leave a comment